Meble ogrodowe to obowiązkowe wyposażenie ogrodu, tarasu i balkonu. Różnorodny wybór sprawia, że możemy dopasować meble do każdej przestrzeni , a także naszych indywidualnych upodobań. Przestrzeń ogrodowa, która została umeblowana starannie, staje się funkcjonalna, wygodna i zachęcająca.
Meble ogrodowe mogą być wykonane z różnorodnych tworzyw, które wpływają znacząco zarówno na design, jak też trwałość i specyficzne wymagania pielęgnacyjne mebli. Najbardziej popularne są meble drewniane i meble z plastiku. Te dwie grupy mebli znacznie się różnią, ale mają równie szerokie grono odbiorców.
Wpis powstał we wspołpracy z Ogrodolandią oferującą meble ogrodowe z drewna, aluminium, plastiku czy technorattanu.
Właściwa pielęgnacja mebli ogrodowych może oddziaływać na ich trwałość oraz wygląd. Niektóre z tworzyw są bardziej wymagające, inne idealnie sprawdzą się w ogrodzie dla zapracowanych.
Jeżeli szukasz informacji, jak dbać o meble ogrodowe, to dobrze trafiłeś. Z tego artykułu dowiesz się :
Meble drewniane cenimy za naturalny wygląd. Drewno to szlachetny materiał, którego naturalny rysunek i barwa są najpiękniejszą dekoracją. Tam, gdzie w ogrodzie pojawiają się drewniane meble, robi się przytulnie i miło.
Drewniane meble ogrodowe mogą być wykonane z rodzimego drewna oraz z drewna egzotycznego.
Rodzime drewno takie jak sosna czy świerk, jest dość wytrzymałe i sprawdza się w roli mebli ogrodowych. Bardziej wymagającym osobom polecamy meble z akcji i modrzewia, które są trwalsze. Jednak każdy z rodzimych gatunków drewna wymaga impregnacji.
Natomiast bardzo trwałe i mało wymagające są meble z egzotycznych gatunków jak bambus czy teak - te gatunki są samowystarczalne, nie wymagają impregnacji. Meble pięknie się starzeją, i nie niszczą ich warunki atmosferyczne. Meble z drewna egzotycznego są znacznie droższe niż te z naszych rodzimych gatunków.
Meble z drewna są ponadczasowe.
Meble ogrodowe z drewna wymagają czyszczenia i pielęgnacji. Drewno, jako materiał naturalny, narażony jest na wnikanie pleśni i grzybów, a jego często chropowata powierzchnia łatwo przyjmuje kurz, pył i inne zanieczyszczenia.
Czyszczenie najlepiej podzielić na 2 etapy :
Po umyciu meble pozostawiamy do wyschnięcia w miejscu przewiewnym i słonecznym. Najlepiej czyścić je w czasie słonecznej pogody, w ciepłe dni, tak aby ograniczyć ryzyko powstawania pleśni, lub pęcznienia mebli pod wpływem wilgoci.
Drewnianych mebli nie powinno myć się za pomocą myjki wysokociśnieniowej ani nie należy spłukiwać ich wodą bezpośrednio z węża ogrodowego, gdyż powoduje to duże zawilgotnienie drewna i może narażać meble na uszkodzenia.
Meble z drewna powinniśmy malować co 2 - 3 sezony. Zabieg ten jest konieczny, aby utrzymać meble drewniane w dobrej kondycji. Nasuwa się zatem pytanie, czym najlepiej pomalować meble z drewna?
Do wyboru mamy kilka preparatów, które różnią się sposobem użytkowania, oraz efektem, jaki uzyskamy po zastosowaniu.
Najpopularniejszym, bazowym produktem, przeznaczonym do malowania mebli ogrodowych jest impregnat. Impregnat tworzy na drewnie powłokę, która chroni je przed wilgocią oraz promieniowaniem uv, a jednocześnie wnika w głąb drewna - dlatego jego działanie jest tak skuteczne, mechanizm działanie jest 2-kierunkowy. Każdy rodzaj drewna w ogrodzie powinien zostać zaimpregnowany, a następnie poddany malowaniu kolejnym preparatem. Impregnację drewna wykonujemy tylko raz, przed zastosowaniem innych środków do malowania drewna.
Impregnat najczęściej jest bezbarwny, czasami tworzy na drewnie lekko zielonkawą powłokę, co łatwo zauważyć na konstrukcjach z drewna czy meblach, kupowanych w marketach budowalnych.
Drewno może pozostać tylko zaimpregnowane, rysunek drewna jest podkreślony, a kolor naturalny. Jeżeli oczekujemy wyraźniejszych efektów dekoracyjnych, mamy do dyspozycji jeszcze inne preparaty:
Bejcowanie mebli pozwala nadać im piękny, intensywny kolor. Zaletą bejcowania jest fakt, że dzięki niemu możemy dopasować do siebie wszystkie ogrodowe meble. Kolor, jaki wybierzemy, nie musi być naturalny. Dodatkowym działaniem bejcowania jest również ochrona drewna przed czynnikami zewnętrznymi.
Bejca tworzy na drewnie matową poświatę.
Lakier to chętnie wykorzystywany preparat do drewna - dostępne wykończenie lakieru, satynowe, z połyskiem lub matowa, pozwala dopasować go do naszych oczekiwań. Lakier tworzy na powierzchni drewna sztywną powłokę, która jest barierą dla wilgoci, grzybów, pleśni. Działanie lakieru tym różni się od bejcy, że nie wnika on tak głęboko w drewno. Wiele lakierów chroni drewno przed wnikaniem insektów. Lakier o wykończeniu z połyskiem jest wrażliwy na zadrapania i zarysowania. Lakiery są dostępne w wielu kolorach.
Lakierobejca łączy cechy dwóch powyższych.
Wosk do drewna to preparat ochronny, który dodatkowo podkreśla walory dekoracje drewna. Możemy nakładać go na bejcę, i impregnat. Wosk stanowi skuteczną ochronę przed wilgocią. Jest to połączenie naturalnych wosków, z żywicą i sztucznymi woskami. Jeżeli zainwestujesz w wysokiej jakości wosk, możesz zapewnić meblom ochronę na okres nawet 5 lat.
Olej podobnie jak wosk, głęboko wnika w drewno, skutecznie chroniąc je przez długi czas. Podkreśla naturalny urok drewna, rysunek i barwę, jednocześnie daje naturalne, matowe wykończenie. Olej jest bardzo skuteczny, ale olejowanie nie zabezpiecza przez zabrudzeniami, dlatego musimy szczególnie uważać, zwłaszcza na blacie stołu - plama z kawy, wina, może wymagać szlifowania.
Farba do drewna daje kryjący efekt, po jej zastosowaniu słoje drewna zostają całkowicie zasłonięte, nie ma rysunku drewna, natomiast uzyskujemy jednolity kolor. Podobnie jak dla lakierów, do wyboru mamy kilka efektów wykończenia - mat, satyna, połysk. Farby do drewna mają wiele kolorów. Możemy wybierać spośród kilku rodzajów farb, o różnej trwałości i przeznaczeniu:
Aby skuteczność działania preparatu do drewna była wysoka, przed zastosowaniem musimy upewnić się, że jest on przeznaczony do użytku zewnętrznego.
Meble drewniane przeznaczone do malowania powinny być czyste, usuwamy z nich pył, piasek, zanieczyszczenia.
Jeżeli decydujesz się na zastosowanie preparatów na bazie wody, meble powinny być lekko wilgotne, najlepiej malowanie przeprowadzić zaraz po ich umyciu.
Drewniane meble możemy pomalować na kilka sposobów, w zależności od efektu, jakiego oczekujemy.
W momencie kiedy meble ogrodowe zostały wykonane z drewna iglastego, możliwe jest pojawienie się na nim wycieków żywicy.
Wycieki żywicy utrudniają użytkowanie mebla, są mało atrakcyjne, a w dodatku brudzą ubrania. Usunąć je możemy na 2 sposoby:
Po usunięciu żywicy powierzchnię drewna przemywamy za pomocą wody.
Żywica na meblach ogrodowych jest kłopotliwa.
Ogrodowe meble metalowe mogą być wykonane z aluminium, stali i żeliwa.
Meble z aluminium i stali mają najczęściej proste kształty i nowoczesny design, meble żeliwne są bogato zdobione, idealne do ogrodów pałacowych.
Metalowe meble ogrodowe są stylowe i bardzo efektowne.
Czyszczenie mebli metalowych jest proste i łatwe, dzięki antystatycznym właściwością tego tworzywa. Meble na początku myjemy ściereczką, zamoczoną w wodzie z płynem do naczyń/mydłem, dzięki czemu usuniemy zanieczyszczenia z każdego zakamarka. Następnie wymieniamy wodę na czystą, bez dodatku płynów, i myjemy jeszcze raz, spłukując płyn . Na koniec dobrze jest wytrzeć meble do sucha, miękką ściereczką, tak aby na powierzchni mebli nie pozostawały smugi.
Każdy rodzaj mebli - żeliwne, aluminiowe i stalowe, są zabezpieczane malowaniem proszkowym, dlatego najczęściej nie wymagają malowania, które ma pełnić funkcję ochronną. Malowanie mebli z metalu może mieć na celu tylko względy dekoracyjne - kiedy znudził nam się kolor, jaki posiadam.
Do malowania wykorzystujemy podkład i farbę antykorozyjną, albo preparat 2 w 1 , łączący te dwa środki.
Malowanie zaczynamy po dokładnym oczyszczeniu mebli, w razie konieczności odtłuszczeniu.
Malujemy pędzlem, dokładnie rozprowadzając farbę. Satysfakcjonujący efekt uzyskamy po nałożeniu przynajmniej 2 warstw, ale kolejną warstwę nakładamy po wyschnięciu pierwszej.
Plastikowe meble ogrodowe, są bardzo odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne, w tym również zanieczyszczenia. Większośc mebli z tworzywa sztucznego ma antystatyczną powierzchnię, która nie przyjmuje kurzu, czy plam. Wykonane z wysokiej jakości polipropylenu czy polietylenu, stanowią inwestycję na lata. Meble z plastiku mogą imitować naturalne, mniej trwałe tworzywa - najbardziej popularne są meble technorattanowe, imitujące naturalny rattan.
Plastikowe meble ogrodowe są bardzo trwałe i mało wymagające.
Czyszczenie mebli z tworzywa sztucznego jest bardzo łatwe i nie wymaga dużo czasu - meble wystarczy umyć wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Na mocniejsze zabrudzenia zalecamy najpierw przemycie mebli za pomocą wody z płynem, a następnie spłukanie ich czystą wodą. Na lżejsze zabrudzenia, lub w celu usunięcia kurzu, można posłużyć się wodą bezpośrednio z węża ogrodowego, albo myjki ciśnieniowej.
Meble z tworzywa sztucznego nie wymagają impregnacji, ale możemy po czyszczeniu, nasmarować je balsamem do mebli z plastiku. Ten preparat podkreśla kolor, nadaje połysk, a także tworzy powłokę dla kurzu.
Specyficznym rodzajem mebli z tworzywa sztucznego są meble technorattanowe. Plecionka z technorattanu lubi się kurzyć, a w szczeliny pomiędzy włóknami często dostają się pyłki roślin. Aby dokładnie wyczyścić meble z technorattanu, przed umyciem ich, należy odkurzyć meble, końcówką odkurzacza, wyposażoną w miękką szczotkę.
Czyszczenie mebli z technorattanu i tworzyw sztucznych jest łatwe, możemy wykorzystać myjkę ciśnieniową, odpowiednio dostosowując ciśnienie, tak, aby nie uszkodziło plecionki.
Czy plastikowe meble w ogóle można malować?Oczywiście, że tak, wystarczy tylko wybrać odpowiedni preparat do renowacji plastików, a cały proces przeprowadzić starannie, zgodnie z instrukcjami.
Plastik jest to nawierzchnia dość kłopotliwa i wymagająca, dlatego jeżeli nie zastosujesz odpowiednich preparatów, farba będzie się łuszczyć i odchodzić płatami.
Aby pomalować meble z plastiku, na początku musisz pokryć je gruntem do tworzy sztucznych, a po jego wyschnięciu zastosować farbę w sprayu do plastiku, lub farbę alkidową albo akrylową.
Najważniejsze jednak to sposób nakładania farby - nie robimy tego pędzelkiem, a za pomocą dyszy, rozpylamy jak spray. Dlatego musimy dysponować odpowiednim sprzętem - np.sprężarką.
Czyste i zadbane meble ogrodowe to najlepsza wizytówka tarasu. Zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie.
Najlepszy efekt na meblach z plastiku, uzyskamy stosując farbę w sprayu.
Malowanie mebli ogrodowych pozwala nadać im drugie życie - dzięki temu nasze ulubione, może wysłużone meble, znowu mają szansę wyglądać zachwycająco. Samodzielne malowanie jest to również satysfakcja, a także ukłon dla środowiska. Warto podjąć się tego zadania!
Wpis powstał we współpracy z Ogrodolandią