O szkodliwości wdychania dymu papierosowego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Trudno dziś znaleźć lokal, w którym można by bezkarnie zapalić. Wielu palaczy rezygnuje z puszczania dymka we własnym domu czy mieszkaniu. Nie wszyscy jednak... Może się też zdarzyć jakaś jednorazowa impreza lub wieczór z papierosami, które pozostawią po sobie pamiątkę w postaci nieprzyjemnego zapachu powietrza, mebli, ubrań. Mogą się też zdarzyć zabrudzenia popiołem. Tego rodzaju niedogodności po krótkotrwałym paleniu we wnętrzu usuniesz stosunkowo szybko. Jeśli masz do czynienia z mieszkaniem, które systematycznie było zadymiane przez kilka miesięcy czy lat - sprawa jest trudniejsza. Trujące substancje wnikają głęboko w ściany, podłogi, meble z miękkimi obiciami i tekstylia takie jak firanki, pościel, ubrania.
Na początku może się wydawać, że sprawa jest beznadziejna, zwłaszcza w przypadku, gdy palenie we wnętrzu było długotrwałe. Krok po kroku uda się wszystkiemu zaradzić. Jeśli potrzebujesz pomocy przy sprzątaniu, wezwij profesjonalną firmę, świadczącą takie usługi.
Przed sprzątaniem możesz samodzielnie przygotować roztwory i pasty czyszczące, które mogą się przydać w walce z zabrudzeniami spowodowanymi przez dym tytoniowy i zawartą w nim nikotynę. Zapewne masz w domu kilka substancji, które będzie można wykorzystać.
Ocet to niezastąpiony środek czyszczący i dezynfekujący. Rozrobiony z wodą przyda się do mycia wszelkich powierzchni. Usunie z nich brud i zapach. Niezbyt przyjemna woń octu nie utrzymuje się długo. Żeby przyspieszyć jej ulatnianie, trzeba zrobić przewiew. Wodę z octem można nabierać bezpośrednio ścierką czy mopem albo wlać ją do pojemnika ze spryskiwaczem i spryskiwać ściany, podłogi, meble, okna, przecierając później ścierką.
Soda oczyszczona to sprawdzony odplamiacz. Rozrobiona z niewielką ilością wody tworzy pastę, która świetnie nadaje się do czyszczenia plam np. na ścianach. Podobnie jak w przypadku octu można wymieszać ją z wodą i spryskiwać czyszczone powierzchnie. Soda świetnie pochłania zapachy. Nasypana do popielniczki będzie wchłaniać zapach popiołu.
Kwasek cytrynowy najczęściej jest wykorzystywany do odkamieniania albo usuwania plam z kawy czy herbaty. W naszym przypadku przyda się podczas prania firanek i innych białych rzeczy - ma właściwości wybielające. Nadaje też przyjemny zapach.
Kawa wchłonie nieprzyjemny zapach dymu. Nasyp jej do miseczek albo napełnij nią woreczki z przewiewnej tkaniny i umieść w różnych miejscach. Ten sposób jest najbardziej przydatny, jeśli w mieszkaniu nadal ktoś będzie palić.
Lawenda dodana do wody, której używasz np. do mycia podłogi, skutecznie usunie brzydkie zapachy i napełni wnętrze przyjemną wonią.
Zanim zabierzesz się do czyszczenia zabrudzeń na ścianach, podłogach i meblach, trzeba wszystko porządnie odkurzyć. Ściany i sufit oczyszczamy miotłą owinięta ścierką lub kawałkiem gazy. Można też użyć odkurzacza.
Do odkurzania mebli dobrze jest wykorzystać ściereczkę z mikrofibry, która przechwytuje cały brud i kurz i oddaje je dopiero w praniu.
Przed czyszczeniem dywanów i mebli tapicerowanych miękkimi tkaninami, w które łatwo wnika dym i inne zabrudzenia (także toksyny takie jak nikotyna) także należy je odkurzyć. Niektóre dywany będą też wymagały trzepania.
Podczas odkurzania staraj się nie ominąć żadnego miejsca, poodsuwaj meble, nie zapomnij o górnych partiach szaf i innych trudno dostępnych miejscach.
Żeby powietrze na co dzień było wolne od kurzu można zainwestować w oczyszczacz powietrza, który za pomocą filtra przechwyci i zatrzyma kurz i zarazki.
Przechodzimy teraz do głównych czynności. Będzie to mycie ścian, podłogi, okien, czyszczenie mebli i dywanów. Wszędzie tam wniknął dym z papierosów wraz z toksycznymi substancjami, które, jeśli ich nie usuniesz, będą miały szkodliwy wpływ na zdrowie Twoje i Twoich bliskich.
Na początek umyj ściany i sufit, jeśli farba, która je pokrywa, to umożliwia. W przypadku, gdy dym i nikotyna głęboko wsiąkły w ściany, trzeba będzie usunąć stare warstwy, umyć zabrudzenia i pomalować na nowo.
Do mycia możesz wykorzystać rozwodniony ocet albo pastę czy roztwór sody oczyszczonej. Trzeba uważać, by nie powstały zacieki. Np. w przypadku farby olejnej myjemy ścianę z dołu do góry i na bieżąco osuszamy.
Ocet sprawi, że woń papierosów zniknie z czyszczonych powierzchni.
Podłogi potraktowane octowym preparatem odzyskają świeżość. Możesz do niego dodać kilka kropli olejku eterycznego, żeby rozprzestrzenił się Twój ulubiony zapach albo, jeśli wolisz bardziej naturalne metody, do butelki z octem wsyp lawendę. Po paru dniach odcedź powstały fioletowy płyn i wykorzystaj do zmywania (rozrobiony z wodą).
W przypadku, gdy do podłóg używasz innych płynów, upewnij się, że są przeznaczone do danej powierzchni i nie spowodują żadnych niechcianych efektów.
Kolejny ruch to dokładne umycie okien. Tutaj również przyda się ocet. Najlepiej będzie skorzystać ze ścierki do szyb, nie powinny wówczas pozostać smugi, zależy to także od płynu, jakiego użyjesz. Do osuszenia też można użyć suchą, miękką ściereczkę albo papierowy ręcznik.
Meble skórzane, metalowe, drewniane przecieramy ścierką z odpowiednim preparatem, także konserwującym. Stosujemy łagodne środki, np. wodę z niewielką ilością płynu do mycia naczyń w przypadku tapicerki skórzanej, i miękką ściereczkę.
Meble tapicerowane innym materiałem niż skóra są trudniejsze do wyczyszczenia, a osiadający na nich dym wnika głęboko. W sytuacji, gdy wiemy, że meble wymagają bardzo dokładnego czyszczenia, lepiej oddać je w ręce profesjonalisty. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie, dobrym i wielofunkcyjnym przyrządem jest odkurzacz piorący. Ręczne pranie mebli możesz przeprowadzić z pomocą pianki do tego przeznaczonej albo użyć proszek do prania z wodą, ewentualnie sodę oczyszczoną także rozrobioną z wodą. Najpierw sprawdź, jak środek czyszczący zadziała na materiał. Jeśli wszystko jest w porządku, wyczyść cały mebel. Plamy szoruj od brzegów do środka, żeby ich nie powiększyć. Staraj się nie zamoczyć głębszych warstw, gdy do tego dojdzie, użyj suszarki.
Dywany szybko przesiąkają dymem. Jeżeli chodzi o ich czyszczenie, wygodnym rozwiązaniem jest odkurzacz piorący. Do czyszczenia ręcznego można zastosować niezawodny ocet lub sodę oczyszczoną, a także specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia dywanów. Usuną one nie tylko brud, zneutralizują także zapach dymu.
Wszystkie tekstylne rzeczy, które miały kontakt z dymem z papierosów, powinny zostać wyprane lub oddane do czyszczenia. W mieszkaniu, w którym się paliło, pierwsze do odświeżenia są firanki, zasłony, ewentualnie obrusy i serwety.
Firanki upierz w niskiej temperaturze, 30 lub 40 stopni. Do pralki możesz wsypać np. sól do firan, proszek do firan, kwasek cytrynowy, a do płukania ocet. Każdy z tych środków wybieli firanki, usunie zażółcenia, a ocet dodatkowo je zdezynfekuje.
Kiedy wszystko zostało już wysprzątane, oczyszczone i wyprane, powietrze w domu odzyskało z pewnością świeżość. Zadbaj, żeby ten efekt utrzymywał się cały czas. Pomoże w tym systematyczne wietrzenie i regularne odkurzanie i mycie.
Jeśli znowu miałby zdarzyć się incydent z papierosami, napełnij popielniczkę sodą oczyszczoną, wykorzystaj woreczki z kawą, zapal świece zapachowe lub kadzidełko. Osiągniesz przez to częściowe wchłonięcie dymu i stłumienie jego zapachu. Można zastosować specjalne aerozole anti-tobacco. Powietrze przefiltruje, wspominany już wcześniej, oczyszczacz powietrza Najlepiej jednak wychodzić z papierosem na zewnątrz...
Odpoczynek w czystym i pachnącym świeżością wnętrzu to nagroda za Twój trud. Warto go podjąć, by żyć zdrowo i czuć się dobrze. W przypadku usuwania skutków palenia w mieszkaniu najtrudniejsze jest pierwsze sprzątanie, potem wystarczy już systematyczność i rutyna czyszczenia. W razie potrzeby, służymy pomocą. Zamów firmę sprzątającą do wysprzątania swojego domu lub mieszkania i ciesz się zmianami, jakie niewątpliwie zajdą w Twoim otoczeniu.
powrót