Czy wiesz, że niewłaściwe dopełnienie formalności po zgonie bliskiej osoby może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, a także finansowymi? Dlatego z szacunku do osoby zmarłej oraz ograniczenia sobie i tak już dużego stresu warto przywiązać wagę do działania według odpowiedniego toku postępowania, dzięki temu będziesz miał pewność, że zrobiłeś wszystko co w Twojej mocy by zapewnić bliskiej Ci osobie godny spoczynek.
To właśnie na Twoich barkach jako członka rodziny, czy też najbliższego znajomego leży uzyskanie aktu zgonu, dopełnienie formalności związanych z pogrzebem oraz kwestiami spadkowymi, likwidacja konta w banku, a także sprzątnięcie zwłok. Śmierć w domu, co robić? - w dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Was najbardziej cenne wskazówki.
Nie da się ukryć, że w obliczu tak traumatycznego przeżycia jakim jest śmierć bliskiej osoby (np. członka rodziny bądź przyjaciela) to właśnie emocje grają pierwsze skrzypce - szok, niedowierzanie oraz skołowanie są w tym przypadku, jak najbardziej uzasadnione. Jednakże ich wrogiem, który nie pozwala w pełni oswoić się z kompletnie nieoczekiwaną sytuacją jest nieubłaganie płynący czas, który w przypadku załatwiania wszelkich formalności związanych ze zgonem jest zdecydowanie deficytowym towarem. Jak pogodzić się ze stratą bliskiej osoby, gdy niemal na karku czujesz oddech ewentualnych konsekwencji?
Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać natychmiast po zorientowaniu się w zastanej przez Ciebie sytuacji jest sprawdzenie wszelkich funkcji życiowych zmarłego - jest bowiem cień szansy, że uda Ci się je przywrócić i tym samym uratujesz bliską Ci osobę.
Skuteczna reanimacja? Ty również możesz być w stanie ją przeprowadzić!
UWAGA! W przypadku reanimacji dziecka masaż serca powinien być wykonywany jedną ręką, natomiast u niemowlęcia dwoma palcami jeżeli RKO wykonuje jeden ratownik lub dwoma kciukami obejmującymi klatkę piersiową, gdy resuscytację wykonuje dwoje lub więcej ratowników.
Kolejnym niemalże bezwarunkowym odruchem, który powinieneś wykonać w takiej sytuacji jest wezwanie pogotowia ratunkowego bądź lekarza rodzinnego, którzy mają za zadanie ustalić nie tylko godzinę zgonu, ale również przyczynę śmierci. Następnie informacje te powinny zostać wpisane przez członków pogotowia lub lekarza do karty zgonu, która jest pierwszym i najważniejszym dokumentem jeżeli chodzi o formalności związane ze śmiercią oraz późniejszym pochówkiem osoby zmarłej.
Należy podkreślić iż Karta statystyczna do karty zgonu jest dokumentem:
Jeżeli lekarz rodzinny zamieszkuje w odległości większej niż 4 km od miejsca zgonu danej osoby lub też z przyczyn losowych nie jest akurat w stanie udzielić niezbędnej pomocy, bądź w związku z innymi obowiązkami nie może przybyć na miejsce w ciągu 12 godzin od daty śmierci pacjenta oraz wezwania lekarza wówczas koniecznym krokiem jest wezwanie pogotowia.
Nierzadko zdarza się, że wystawienie wspomnianego dokumentu może zająć nieco więcej czasu. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim wówczas, gdy lekarz wie bądź też podejrzewa ewentualność iż w śmierć zamieszane były osoby trzecie. To właśnie wówczas do szeregu dokładnych czynności sprawdzających bieg wydarzeń przystępują funkcjonariusze policji oraz prokuratura, a także koroner. W zależności od ustaleń, następnym krokiem jest wystawienie przez lekarza z ramienia sądu (lub prokuratora) odpowiedniego zaświadczenia pozwalającego na kontynuację mających mieć miejsce kolejnych działań wewnętrznych.
Koniecznie pamiętaj również o powiadomieniu pozostałych członków rodziny oraz innych bliskich osób o zaistniałej sytuacji, choć prawdopodobnie ostatnią kwestią, o której myślisz w momencie stwierdzenia zgonu jest spadek, to mając na względzie późniejszy spokój warto jest przed przystąpieniem do sprzątania oraz opróżniania mieszkania podpisać stosowne oświadczenie uprawniające do dysponowania mieniem zmarłej osoby.
Jeżeli lekarz stwierdzający zgon uważa, że do zdarzenia doszło ponad 12 godzin wcześniej, wówczas niezbędnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie oraz dezynfekcja pomieszczenia. Jednakże tego typu prac nie należy wykonywać samodzielnie, jedyną czynnością, którą możesz zrobić w takiej sytuacji jest uszczelnienie otworów drzwiowych poprzez podłożenie pod drzwi namoczonych materiałów, a także zabezpieczenie drzwi za pomocą szarej taśmy klejącej.
Gdy już to zrobisz opuść pomieszczenie, a następnie wezwij profesjonalną firmę sprzątającą miejsca po zwłokach - decydując się na tego typu usługę możesz mieć pewność, że wszelkie konieczne prace porządkowe zostaną wykonane bez zarzutów.
Kolejnym etapem (do którego możesz przejść jedynie wówczas, gdy uzyskałeś już od lekarza kartę zgonu) jest wezwanie dowolnie wybranego zakładu pogrzebowego - w tym przypadku nie ma zbyt dużego znaczenia odległość pomiędzy miejscem śmierci, a lokalizacją zakładu, jednak nie należy również oczywiście przesadzać i w miarę możliwości korzystać z usług profesjonalistów świadczących usługi na terenie danej miejscowości.
Przechodząc do tego etapu miej na względzie zasadę iż zlecenie konkretnej firmie pogrzebowej tzw. eksportacji zwłok (czyli przewiezienia ciała osoby zmarłej do chłodni) nie jest równoznaczne z faktem, że to właśnie temu zakładowi zlecisz organizację uroczystości pogrzebowych. W tej kwestii panuje bowiem wszelka dowolność, pamiętaj jednak by decyzję o pogrzebie podjąć wraz z innymi członkami rodziny, dzięki temu Wasza więź w tak trudnym momencie dodatkowo się umocni i tym samym będziecie mogli wzajemnie się wspierać.
Jeżeli to właśnie na Tobie spoczywa obowiązek przygotowania pochówku, ale nie czujesz się na siłach by zorganizować uroczystość wówczas możesz zwrócić się o pomoc do wybranego przez Ciebie zakładu pogrzebowego, który zajmie się przygotowaniem ostatniego pożegnania zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
Z pewnością ostatnią rzeczą, o której marzysz podczas przygotowania się do pochowania bliskiej Ci osoby jest urzędowa papierologia - na szczęście większość domów pogrzebowych oferuje również możliwość skorzystania z dopełnienia formalności urzędowych z upoważnienia i w imieniu Klienta. Dzięki temu zamiast spędzać długie godziny w urzędowych kolejkach możesz spokojnie w gronie najbliższych Ci osób spróbować odnaleźć ukojenie w tak ogromnym bólu.
Niektóre zakłady pogrzebowe oprócz pomocy przy organizacji pochówku oferują również możliwość zlecenia im dopełnienia formalności urzędowych związanych ze śmiercią bliskiej osoby
Niestety nawet w przypadku śmierci bliskiej nam osoby koniecznością jest wizyta w Urzędzie, a konkretnie w Urzędzie Stanu Cywilnego. To właśnie tam współmałżonek zmarłego, członkowie rodziny zmarłego (rodzice, wnuki, dzieci, dziadkowe, rodzeństwo lub też teściowe) bądź pełnomocnik, którejś z wymienionych osób musi zgłosić zgon i uzyskać urzędowo potwierdzony akt zgonu.
Kwestia ta uzależniona jet m.in. od przyczyny zgonu - jeśli osoba zmarła na skutek choroby zakaźnej wówczas urząd należy powiadomić w trakcie 24 godzin od chwili śmierci, natomiast w przypadku wystawienia karty zgonu przez lekarza obowiązującym terminem jest okres czasu do 3 dni od jej sporządzenia.
Jeżeli chodzi o kwestię niezbędnych dokumentów przed wyprawą do urzędu upewnij się, że zabrałeś ze sobą:
Jeżeli chodzi o zgłaszanie zgonu, obowiązującą zasadą jest następująca: Zgon należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca śmierci. Jeśli więc bliska Ci osoba zmarła na terenie Warszawy, wówczas właściwym adresem jest Urząd Stanu Cywilnego danej warszawskiej dzielnicy.
Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków wystawienie przez urząd aktu zgonu ma miejsce niemalże od ręki - po przybyciu na miejsce kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na podstawie dostarczonych przez Ciebie dokumentów zarejestruje zgon (sporządzi właściwy akt), a następnie wyda Ci do rąk własnych bezpłatny odpis skróconego aktu zgonu.
Uwaga! Jeżeli z niezależnych od kierownika przyczyn technicznych (np. awarii sprzętu) wydanie aktu zgonu w dniu jego zgłoszenia nie będzie możliwe wówczas jest on zobowiązany zamieścić w dostarczonej przez Ciebie karcie zgonu adnotację o zgłoszeniu zgonu. Z tak przygotowanym dokumentem możesz bez problemów udać się do administracji cmentarza by dopełnić formalności związanych z pochowaniem osoby zmarłej. Kierownik Urzędu zobowiązany jest sporządzić akt zgonu w najbliższym możliwym terminie i zgodnie z ustalonym z Tobą sposobem odbioru dostarczyć Ci go w dwóch kopiach - jednej dla Ciebie oraz drugiej, którą należy przekazać administracji cmentarza.
Zgłaszając fakt zgonu w USC nie musisz także martwić się o kwestię wymeldowania czy też dokumentów tożsamości, ponieważ osoba zmarła zostanie automatycznie wymeldowana z miejsca pobytu czasowego bądź stałego, a jej dowód osobisty zostanie unieważniony. Jednak o wszelkie inne kwestie będziesz musiał zadbać osobiście - mowa tutaj m.in. o zamknięciu konta w banku, kwestiami związanymi z OFE oraz OC, a także numerem telefonu komórkowego, a nawet profilem na portalu społecznościowym.
Nie da się ukryć, że jednym z największych emocjonalnych wyzwań, z jaką muszą zmierzyć się bliscy jest sprzątanie po zgonie. Nic więc dziwnego, że w obliczu tak traumatycznej sytuacji wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Ostatnią bowiem rzeczą, z jaką jest w stanie zmierzyć się rodzina oraz przyjaciele zmarłego, którzy jeszcze przez wiele dni będą opłakiwać stratę jest doprowadzenie mieszkania, gdzie znaleziono zwłoki do odpowiedniego porządku, zwłaszcza jeżeli miało tam miejsce zabójstwo lub samobójstwo.
Jako profesjonalna firma sprzątająca z wieloletnim doświadczeniem jesteśmy w stanie zaproponować Państwu możliwość skorzystania z usługi sprzątania po zgonach. Do każdego tego typu zlecenia podchodzimy ze stosownym do sytuacji szacunkiem dla zmarłego oraz starannością, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, jak makabryczne jest to przeżycie.
Jeżeli chodzi o zakres prac wchodzących w sprzątanie po zgonach oferujemy opróżnianie pomieszczeń ze skażonych przedmiotów oraz dokładną dezynfekcję pomieszczeń za pomocą ozonowania oraz zamgławiania. Eksperci z naszej firmy zabezpieczają miejsce zdarzenia tak by wszelkie patogeny oraz jady trupie uwalniające się podczas kolejnych etapów rozkładu zwłok nie oddziaływały na otoczenie. Sprzątanie po zwłokach wykonujemy wyłącznie za pomocą atestowanych środków chemicznych oraz lamp UV oraz urządzeń parowych, które w środowisku cenione są za niepodważalną skuteczność w walce z patogenami oraz zarazkami.
Ponadto jeżeli rodzina zmarłego sobie tego zażyczy oferujemy również możliwość skorzystania z opieki psychologa, który pomoże choć trochę uporać się z traumą i przyzwyczaić do nowych realiów życia.
Szukasz profesjonalnej firmy sprzątającej, która z należytym szacunkiem zajmuje się sprzątaniem zwłok? Skontaktuj się z nami!
powrót